Home
O nas
Historia PTPP

Historia PTPP

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej powstało w 2003 roku
z inicjatywy środowisk psychoterapeutów z Krakowa, Trójmiasta i Warszawy, zainteresowanych myśleniem psychoanalitycznym. Jego powstanie odpowiadało na potrzebę istnienia lokalnej organizacji zrzeszającej terapeutów opierających swoja pracę na teoriach psychoanalitycznych oraz wpisywało się w – obserwowany w całej Europie – ruch powstawania podobnych stowarzyszeń.

Od początku miało być organizacją zrzeszoną w Europejskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalityczne EFPP, do której formalnie i prawnie dołączyło  w  2004 roku.

Pierwszym prezesem PTPP był Maciej Musiał, psychoterapeuta z Trójmiasta.

W ramach PTPP działają Sekcja Dzieci i Młodzieży oraz Sekcja Par i Rodzin, które posiadają swoje szkolenia. PTPP posiada również Oddziały i Koła działające
i  zrzeszające lokalnie psychoterapeutów psychoanalitycznych. Oddziały i Koła zajmują się również popularyzacją myśli psychoanalitycznej.

PTPP corocznie organizuje konferencje. Od 2016 roku współorganizuje konferencję „Pracując Psychoanalitycznie z Parami”. Włącza się również  w organizację konferencji międzynarodowych (wraz z EFPP lub z Frances Tustin Memorial Trust).

Logo

Od roku 2013 PTPP posługuje się znakiem graficznym, który nawiązuje do metafory góry lodowej. Zygmunt Freud użył tej metafory dla zobrazowania ludzkiej psychiki.

Podobnie jak w przypadku góry lodowej, która w większości znajduje się pod powierzchnią wody, również psychika ludzka, składa się  z części widocznej i ukrytej pod powierzchnią świadomości.

Kolorystyka znaku nawiązuje do dwóch głównych popędów sterujących motywacjami człowieka: Eros (popęd życia)  i Tanatos (popęd śmierci).

Umysł jest, jak góra lodowa – tylko jedna siódma jej masy pływa nad wodą.

SIGMUND FREUD

Bądź na bieżąco

Skip to content