Interpretacja musi pozostawić pacjentowi
przestrzeń na to, żeby sam był sobą zaskoczony (…)
i zaczął sam dla siebie zauważać kim jest

Michael Parsons

Wykłady Otwarte

PTPP organizuje wykłady otwarte dla terapeutów i psychologów, którzy są zainteresowani teorią i praktyką psychoanalityczną. Autorami referatów są psychoterapeuci psychoanalityczni i psychoanalitycy. Po wykładzie odbywa się dyskusja.

Przygotowywana jest również propozycja wykładów na tematy dotyczące sztuki, literatury, filmu oraz zagadnień społecznych widzianych z perspektywy psychoanalitycznej, skierowana do wszystkich zainteresowanych psychoanalitycznym myśleniem.

Organizacja wykładów otwartych:

Beata Drychta  zarzad@ptpp.pl


 • AKTUALNOŚCIOpen or Close

  Sekcja Par i Rodzin PTPP

  Sekcja Par i Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej

  Serdecznie zaprasza na wykład otwarty online

  Francis Grier pt ,,Narcyzm a kontenerowanie w relacji pary’’ który odbędzie się  w poniedziałek 31 stycznia 2022  o godz 20.00 na platformie Zoom.

   Francis Grier jest analitykiem szkoleniowym i superwizorem Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, a także zastępcą redaktora naczelnego (Wielka Brytania) i nowo wybranym redaktorem naczelnym International Journal of Psychoanalysis. Jest również psychoterapeutą par. Pracuje w prywatnej praktyce w Londynie. Prowadzi seminarium dla psychoterapeutów w Fitzjohn’s Unit w Tavistock Clinic, czyli miejscu specjalizującym się w psychoanalitycznej pracy z pacjentami, którzy normalnie nie mieliby dostępu do leczenia psychoanalitycznego. Jest autorem i redaktorem artykułów, rozdziałów i dwóch książek na temat psychoterapii par, w tym Edyp i para (2005, Karnac/2015, Oficyna Wydawnicza Fundament), a także artykułów dla International Journal of Psychoanalysis na temat dwóch oper Verdiego (Rigoletto i La Traviata), genderowego podejścia do Beethovena, muzykalności w gabinecie terapeutycznym oraz muzyki popędów i perwersji. Przed rozpoczęciem szkolenia psychoanalitycznego był zawodowym muzykiem. W 1985 roku wystąpił z pierwszym recitalem solowym na koncercie Royal Albert Hall Proms, a w 2012 roku otrzymał nagrodę British Composer Award.

   

  Wykład odbędzie się  31 stycznia 2022 (poniedziałek)

  Miejsce Wykładu: godz.20.00 , platforma Zoom.

  Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim .

  Polskie tłumaczenie będzie wysłane każdemu uczestnikowi na podany w zgłoszeniu adres mailowy w pliku pdf w weekend poprzedzający spotkanie. Dyskusja po wykładzie będzie tłumaczona na żywo.

  1. Członkinie  i członkowie PTPP – wstęp jest wolny, konieczne jest wysłanie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na www.psychoanalizapary.pl w zakładce : Wykłady otwarte. W odpowiedzi prześlemy link do wydarzenia.
   WAŻNE: prosimy logować się na 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia, nie wcześniej.
  2. Osoby spoza PTPP – wstęp płatny 45 zł.

  Prosimy o dokonanie przelewu oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego i załączenie potwierdzenia wpłaty. W odpowiedzi prześlemy link do wydarzenia. Wypełnienie formularza jest niezbędne do rejestracji – inaczej nie mamy danych do faktury ani adresu mailowego by przesłać link do wykładu.

  Z powodów organizacyjnych zgłoszenia na wykład   przyjmujemy  do  27.01.2022 stycznia 2022 (czwartek) do końca dnia.

  SEKCJA PAR I RODZIN POLSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHOTERAPII
  PSYCHOANALITYCZNEJ ul. Złota 9/8,00-019 Warszawa


  Sekcja Par i Rodzin PTPP


Archiwum

 • 2022Open or Close

  Szanowni Państwo,
  Koleżanki i Koledzy,

  Serdecznie zapraszamy na kolejny Wykład Otwarty PTPP, który odbędzie się 14.01.2022 r. w godzinach 20:15 – 21:45 na platformie zoom.

    INNY WE MNIE – W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI UKRYTEJ W TRAUMIE

  Wykład wygłosi p. Wiola Rębecka

  Wiola Rębecka jest licencjowaną psychoanalityczką IPA , Women’s Therapy Center Institute NYC, członkinią Zarządu Women Chapter International. Jest autorką projektu „Rape a history of shame”a także autorką książki: Rape a history of shame diary of the survivors. Pani Wiola Rębecka zajmuje się tematyką traumy, PTSD, traumą transgeneracyjną, War Rape Surviviors Syndrome. Wykład odbędzie się na platformie zoom.

  Dla członków i kandydatów PTPP wstęp wolny i bez zapisywania się. Link do rejestracji zostanie wysłany drogą mailową wszystkim członkiniom i członkom, kandydatkom i kandydatom PTPP do 12.01.2022. Prosimy, ze względu na komfort i bezpieczeństwo naszych spotkań, podpisywać się w trakcie spotkania z imienia i nazwiska.

  Osoby nie należące do PTPP -prosimy o zgłaszanie się na adres: info@ptpp.pl  po uprzednim dokonaniu wpłaty w wysokości 40 zł
  ( proszę podać: imię, nazwisko, adres mailowy).

  Wpłatę wraz z dopiskiem „ Wykład otwarty Wiola Rębecka” oraz imieniem i nazwiskiem prosimy przekazać na konto PTPP:

  08 1240 1037 1111 0010 0081 3850.

  Osoby, którą chcą otrzymać fakturę za dokonaną wpłatę prosimy o przesłanie DANYCH DO FAKTUR ( imię, nazwisko, nazwa firmy, NIP, adres) wraz z potwierdzeniem wpłaty na adres: faktury@ptpp.pl
  W przypadku rezygnacji na dwa tygodnie przed terminem wykładu, opłata nie podlega zwrotowi. Termin zapisów upływa 12.01.2021.

  Serdecznie zapraszamy!

  Zarząd PTPP

   


 • 2021Open or Close

  PSP w Poznaniu – wykład inaugurujący nowy rok akademicki szkoleń psychoterapii psychoanalitycznej

  „Ja żyć będę w kłosach zbóż”

  Wykład poprowadzi Małgorzata Chojnowska

   

  Odbędzie się on o godzinie 11.30 w obecności studentów PSP w Poznaniu  i będzie dostępny na platformie ZOOM dla osób zainteresowanych.

   

  Psychoterapia osób w podeszłym wieku, a więc zbliżających się do śmierci, uruchamia różnorodne lęki. Lęki te dotyczą zarówno tego, co psychoterapia może przynieść pacjentowi, jak i tego, co może uruchomić w terapeucie. Boimy się, że zabierając pacjentowi jego obrony narazimy go na rozpacz i poczucie beznadziejności w oczekiwaniu na śmierć.

  Kontakt z osobą starszą budzi również nasze lęki przed utratą bliskich, własnym zniedołężnieniem, upokarzającą zależnością od innych, w bolesny sposób konfrontuje nas z bezwzględnością życia, które ostatecznie prowadzić musi do śmierci.

  Pojawiają się więc pytania o to, czy psychoterapia w ostatnim okresie życia może być w jakikolwiek sposób pomocna, a jeśli tak, to w jaki. Pojawia się też pytanie bardziej uniwersalne: czy jest w ogóle możliwe pogodzenie się z utratą bliskich, utratą zdrowia, witalności, możliwości zawodowych, wreszcie z własną śmiertelnością?

  Na podstawie półrocznej pracy terapeutycznej z grupą osób z Domu Pomocy Społecznej, opisuję jak uporządkowanie i zintegrowanie własnej historii, oraz powierzenie jej innym, może zaowocować ustąpieniem niektórych objawów demencji i lepszym kontaktem ze sobą i z innymi.


  Wykład otwarty Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży

  Sekcja Psychoterapii Psychoanalitycznej Dzieci i Młodzieży PTPP
  Serdecznie zaprasza na wykład otwarty, który odbędzie się w piątek 5.11.2021 r. o godz. 20:00 na platformie Zoom.

  Informacje o wykładzie:

  „Czy teoria nam pomaga w pracy, czy przeszkadza?

  Rozmowa z dr Anastasią Nakov na temat psychoterapii dzieci i rodzin

  Moderatorem dyskusji będzie Kamila Rozbiewska-Skrobun

   

  Dr n. med. Anastasia Nakov jest psychiatrą niemowląt, dzieci i dorosłych, psychoanalityczką oraz psychoanalityczką rodzin i grup, superwizorem EFPP. Była sekretarzem Francuskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i wiceprezesem Francuskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej Dzieci i Młodzieży. Przez trzydzieści lat kierowała stworzonym przez siebie oddziałem psychiatrii dzieci i młodzieży w Metz. Wykładała psychiatrię dziecięcą na Uniwersytecie w Nancy. Jest członkinią komitetu redakcyjnego czasopisma opisującego psychoanalizę dziecięcą „Journal de la psychoanalyse de l’enfant” oraz komitetu wydawniczego w wydawnictwie Bayard Press, obecnie Press Universitaire De France.
  Od ponad 30 lat szkoli polskich terapeutów i jest szczególnie zasłużona dla rozwoju myślenia psychoanalitycznego w Polsce.
  W życiu prywatnym, od dzieciństwa gra na fortepianie, a muzyka pozostaje jej największą pasją.

  Kamila Rozbiewska-Skrobun – psycholog, psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, superwizorka Sekcji Par i Rodzin PTPP, kandydatka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.
  Przez wiele lat współpracowała z Uniwersytetem SWPS w Sopocie prowadząc zajęcia praktyczne z zakresu psychologii klinicznej. Pracuje z dorosłymi, dziećmi, młodzieżą i rodzinami w gabinecie prywatnym w Gdyni.

   

  Wykład odbędzie się 05.11.2021 o godz 20:00 na platformie Zoom.

  Wykład wygłoszony będzie w języku polskim.

  Link do spotkania zostanie wysłany na kilka dni przed wykładem drogą mailową.

  Prosimy, ze względu na komfort i bezpieczeństwo naszych spotkań, podpisywać się w trakcie spotkania imieniem i nazwiskiem.

  Dla członków i kandydatów PTPP wstęp wolny.
  Link do rejestracji otrzymają wszyscy członkowie i kandydaci PTPP na kilka dni przed wykładem.

  Osoby spoza PTPP – opłata w wysokości 40 zł.
  Osoby spoza PTPP – prosimy o zgłaszanie się drogą mailową na adres:
  info@ptpp.pl (imię, nazwisko, adres mailowy, potwierdzenie dokonanego przelewu)

  Wpłaty i zgłoszenia prosimy dokonywać do 3.11.2021.

  Wpłatę wraz z dopiskiem „ Wykład otwarty dr A. Nakov” oraz imieniem i nazwiskiem prosimy przekazać na konto PTPP:
  08 1240 1037 1111 0010 0081 3850.

  Osoby, którą chcą otrzymać fakturę prosimy o przesłanie danych do faktur ( imię, nazwisko, nazwa firmy, NIP, adres) wraz z potwierdzeniem wpłaty na adres: faktury@ptpp.pl

  W przypadku rezygnacji na dwa tygodnie przed terminem wykładu, opłata nie podlega zwrotowi.

  Termin zapisów upływa 3.11.2021.

  Serdecznie zapraszamy!

  Zarząd Sekcji Psychoterapii Psychoanalitycznej Dzieci i Młodzieży PTPP


  Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy 

  Z przykrością zawiadamiamy, że z przyczyn niezależnych od PTPP musimy odwołać piątkowy wykład (08.10.2021) „Bariery autystyczne u pacjentów neurotycznych” – dyskusja wokół książki Frances Tustin. 

  Planujemy powrócić do tego wydarzenia w nowym roku. O nowym terminie będziemy informować wkrótce. 

  Dziękujemy za duże zainteresowanie wykładem. Osoby, które do tej pory zapisały się na wykład nie będą musiały robić tego ponownie jeżeli będą chciały wziąć w nim udział w przyszłości 

  Z pozdrowieniami
  Zarząd PTPP

  „Bariery autystyczne u pacjentów neurotycznych” – dyskusja wokół książki Frances Tustin


  Wykład Sekcji Dzieci i Młodzieży

  „Samotność i cielesność dzieci – dlaczego o tych tematach nie myślimy i nie mówimy?”

  Wykład wygłosi prof. dr hab. Katarzyna Schier

  Wystąpienie poświęcone jest refleksji nad problematyką doświadczania ciała i obrazu ciała u dzieci i młodzieży oraz w relacji dzieci z rodzicami. Rozważany będzie związek cielesności z samotnością. Podstawę teoretyczną wystąpienia stanowi psychoanalityczna teoria traumy oraz teoria przywiązania. Na pytanie o to, dlaczego omawiana problematyka budzi społeczny opór, odpowiedź będzie poszukiwana w trzech obszarach: wewnątrzpsychicznym, interpersonalnym (w tym rodzinnym) oraz kulturowym. Tezy teoretyczne będą ilustrowane przy pomocy wyników badań oraz materiału klinicznego.

   

  Informacja o prelegentce:

  Prof. dr hab. Katarzyna Schier jest wieloletnim pracownikiem Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest psychoanalityczką i psychoterapeutką psychoanalityczną. Ukończyła szkolenie z psychoterapii dzieci i młodzieży w Heidelbergu w Niemczech. Jest autorką wielu publikacji, w tym wydanej ostatnio książki pod Jej redakcją pt. Samotne ciało. Doświadczanie cielesności przez dzieci i ich rodziców.

   

  Monika Jakubowicz -moderator
  – psychoterapeutka psychoanalityczna i superwizorka psychoterapii dzieci i młodzieży PTPP.
  Przewodnicząca Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży PTPP.

   

  Wykład odbędzie się na platformie zoom w godz. 20.15-21.45.   Informacje o linku do spotkania zostaną wysłane na kilka dni przed wykładem drogą mailową. Prosimy, ze względu na komfort i bezpieczeństwo naszych spotkań, podpisywać się w trakcie spotkania  imieniem i nazwiskiem.
  Dla członków i kandydatów PTPP wstęp wolny. Osoby spoza PTPP – opłata w wysokości 40 zł.

  Zgłoszenia oraz potwierdzenia dokonania płatności prosimy wysyłać na adres: info@ptpp.pl

  Wpłatę wraz z dopiskiem „Wykład otwarty Katarzyny Schier” oraz imieniem i nazwiskiem prosimy przekazywać na konto PTPP: 08 1240 1037 1111 0010 0081 3850 do 23.06.2021.

  Dane do faktury, wraz z numerem NIP prosimy przesłać na adres: faktury@ptpp.pl

  W przypadku rezygnacji na dwa tygodnie przez terminem wykładu, opłata nie podlega zwrotowi.

  Termin zapisów upływa 23.06.2021 r.


  OTWARTE WYKŁADY INTERDYSCYPLINARNE

  „Psychoanaliza przestrzeni miejskiej”

  Z dużą przyjemnością zapraszamy na kolejny wykład, który we wtorek
  15.06.2021 o godzinie 20.00
  na platformie zoom wygłosi

  prof. dr hab. Andrzej Leder

  PSYCHOANALIZA PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

  Psychoanaliza jako teoria filozoficzna pozwala analizować byty, które nie mają charakteru ludzkich podmiotów. Pokażę, jak można to zrobić i jak bardzo ciekawe wyniki pozwala to uzyskać, na przykładzie miasta, Warszawy. Miasto jest swoim własnym obrazem, unieruchomionym w przestrzeni odzwierciedleniem następowania po sobie kolejnych wydarzeń, określających warunki następnych wydarzeń. Jak zauważył Jacques Lacan , to sekwencja i rytm organizuje przestrzeń nieświadomości, wytycza ścieżki, odgradza obszary niemożliwe. Pojawienie się – zapewne gdzieś w XVII wieku – osi łączącej Stare Miasto i Wilanów, zdeterminowało linearny, a nie sferyczny, rozwój Warszawskiej przestrzeni miejskiej. Skądinąd zorganizowanej podobnie jak w mazowieckich wsiach, rozciągniętych przy szosie. Wszystko co ważne w Warszawie rozciąga się na linii Północ-Południe, zmuszając do tego, by ciągle wzdłuż niej wędrować. Ta oscylacja nigdy nie może być płynna, bez przerwy utyka, to zaś objawia się w korkach i przestojach. Jak w dwubiegunowym typie psychicznej struktury, która stale miota się pomiędzy jakimiś wyidealizowanymi, skrajnie oddalonymi od siebie figurami, bez możliwości wyrwania się w inny obszar, bo wszystko inne jest wyparte, stłumione, niedostępne, więc gdy coś uniemożliwi jej ten gorączkowy ruch, zatrzymuje się w niepokoju.  Idąc tym tropem, spróbujemy prześledzić strukturę Warszawy aż do jej dzisiejszej formy.

  ______________________________

  Prof. dr hab. Andrzej Leder

  Profesor w IFiS Polskiej Akademii Nauk. Filozof kultury i polityki. Studiował  filozofię na UW i medycynę. Doktoryzował się oraz habilitował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2015 roku, nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, ukazała się jego książka „Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej”, nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Autor lub współautor publikacji, w tym również wydanych w formie książkowej, dotyczących głównie filozofii kultury oraz ogólnie filozofii i psychologii. Przez 20 lat publikował w czasopiśmie „Res Publica Nowa”, ale jego teksty ukazywały się także m.in. w „Dialogu” i „Krytyce Politycznej”.
  Członek Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego.
  ________________________________

  Dla członków i kandydatów PTPP wykład bezpłatny.

  Osoby spoza PTPP – 30zł. Prosimy osoby spoza PTPP o zgłaszanie do chęci swojego uczestnictwa wraz z dowodem wpłaty na adres mailowy info@ptpp.pl z dopiskiem wykład A.Leder. Dostaną Państwo potwierdzenie zgłoszenia i otrzymają link do platformy zoom na której będzie  się odbywał wykład.
  Wpłat, również z dopiskiem wykład A.Leder proszę dokonywać na konto PTPP  (dane do faktur, z nr NIP na:   faktury@ptpp.pl)

  nr konta:  PKO SA 08 1240 1037 1111 0010 0081 3850

  zapraszamy!


  Wykłady otwarte Sekcji Par i Rodzin

   

  Link do rejestracji na wykłady otwarte Sekcji Par i Rodzin PTPP

  https://psychoanalizapary.pl/wyklady-otwarte/

   

   


  14 maja w godzinach 20.15-21.45 odbędzie się wykład Kena Robinsona pt. „Psychoanaliza i cały ten jazz: rytm interwencji w praktyce klinicznej”. 

   

  Ken Robinson jest psychoanalitykiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Mieszka i pracuje w Newcastle upon Tyne,

  Pisze i wykłada na temat istoty oddziaływań terapeutycznych, pracy z regresją i traumą. Niedawno ukazała się książka „The Contemporary Freudian Tradition”, którą zredagował wspólnie z Joan Schachter.

  Ken Robinson jest honorowym członkiem PTPP, od lat przyjeżdża do nas z wykładami i seminariami.

   

  Wykład będzie tłumaczony. Przewidujemy, że odbędzie się przez zoom.

  Koszt uczestnictwa to 40 zł, dla członków i kandydatów PTPP udział bezpłatny.

  Osoby spoza PTPP są proszone o wysyłanie zgłoszenia wraz z dowodem wpłaty na adres mailowy: info@ptpp.pl do 10 maja. Dane do faktur prosimy wysyłać na adres mailowy: faktury@ptpp.pl . Wpłaty prosimy dokonać na konto PTPP:  08 1240 1037 1111 0010 0081 3850 z dopiskiem: wykład Kena Robinsona 2021.

  Członkowie PTPP nie muszą się rejestrować. Link do wykładu zostanie rozesłany do wszystkich na parę dni przed wykładem.

   

  Oto zapowiedź wykładu w dwóch wersjach językowych: 

  Ken Robinson: “Psychoanalysis and all that jazz: the rhythm of interventions in clinical work”

  Recent research in developmental psychology into the interaction of mothers and infants has found parallels with jazz improvisation.  Infants enter the world already alert to sound and rhythm and prepared for proto-conversations characterized by musical features such as rhythm, pitch and a dance-like use of gesture and facial expression.  If all goes well enough, in these “conversations” they experience sympathetic rhythmic activity with their carers, which  carries over into later life.  Jazz improvisation is one example.  This paper will be concerned with the unique rhythm that each patient brings to analysis and the analyst’s improvisatory response, drawing on the concepts of tact, timing and empathy.  With clinical examples, it will focus especially on those patients who have suffered early deprivation and might have to discover a sympathetic rhythm for the first time,  and on those whose early rhythm has been disrupted, by, for example, trauma or emigration or simply by difficulties at a later developmental stage.   It will also suggest some links with the impact of the Covid pandemic.

   

  Ken Robinson: „Psychoanaliza i cały ten jazz: rytm interwencji w pracy klinicznej”

  Najnowsze badania z psychologii rozwojowej dotyczące interakcji matek i niemowląt wykazały podobieństwa do interakcji zachodzącej między improwizującymi muzykami jazzowymi. Niemowlęta wkraczają w świat już wyczulone na dźwięk i rytm i przygotowane do proto-rozmów charakteryzujących się takimi cechami muzycznymi jak rytm i wysokość dźwięku a także stanowiących rodzaj tańca dzięki użyciu gestów i wyrazu twarzy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w tych „rozmowach” niemowlęta doświadczają współczującej rytmicznej aktywności ze swoimi opiekunami, która przenosi się na późniejsze życie. Można to przyrównać do   improwizacji jazzowej.

  Wystąpienie będzie dotyczyło unikalnego rytmu, jaki każdy pacjent wnosi do analizy, oraz improwizacyjnej reakcji analityka, opierając się na pojęciach taktu, wyczucia czasu i empatii. W materiale klinicznym referat skupia się szczególnie na pacjentach, którzy doświadczyli wczesnej deprywacji i być może będą musieli odkryć współczujący rytm po raz pierwszy, oraz na tych, których wczesny rytm został zakłócony, na przykład przez uraz lub emigrację lub po prostu przez trudności na późniejszym etapie rozwoju. Zarysowane zostaną również pewne powiązania z wpływem pandemii covidu.


  Platforma ZOOM – godz. 20.15-21.45

  „Depresja. Podłoże powstawania choroby w ujęciu psychoanalitycznym i neuropsychoanalitycznym”

  Wykład poprowadzi Anna Stęplewska-Południak

  Wykład jest rozwinięciem Wykładu wygłoszonym w 2020 r. na Naukowej konferencji Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu „Melancholia. Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów”. Zawiera przegląd teorii dot. tej choroby i bada wczesne przyczyny powstawania depresji.

  „…Z. Freud zdefiniował depresję jako reakcje na utratę rzeczywistego lub
  wyobrażonego obiektu: „[…] ukochanej osoby czy też zajmującej jej miejsce
  abstrakcji w rodzaju ojczyzny, wolności, ideału itd.”
  Depresja w tym ujęciu jest reakcją na utratę obiektu wewnętrznego. Obiekt
  wewnętrzny jest wewnątrzpsychiczną reprezentacją ważnej osoby zewnętrznej,
  wewnętrznym wyobrażeniem tej postaci (matki, ojca, wczesnego opiekuna).
  Pojęcie to jest kompozycją wyobrażonych cech tej postaci: fizycznych,
  intelektualnych i emocjonalnych. Jest to konstrukt, który został powołany przez
  człowieka i składa się z własnych fantazji na temat ważnej osoby oraz nadawanych
  mu subiektywnie cech emocjonalnych.
  Z. Freud podkreśla, że sedno zjawisk depresyjnych wiąże się nie tyle ze stratą, ile z
  tym, jak ją człowiek rejestruje. Nie każda strata wywołuje depresję i nie każda
  osoba, która poniosła – obiektywnie dotkliwą stratę – zapadnie na tę chorobę.
  Wpływ na to mają nieświadome fantazje i świadome myśli, które decydują o tym,
  jakim doświadczeniem będzie ta strata. Decyduje o tym również konstrukcja
  wewnętrzna tych osób, która ukonstytuowała się znacznie wcześniej niż to
  doświadczenie i tworzy podatny grunt do rozwinięcia się albo żałoby po stracie,
  która jest naturalną reakcją na utratę; albo staje się impulsem do rozwinięcia
  pełnoobjawowej depresji….”

  mgr Anna Stęplewska-Południak- certyfikowany psychoterapeuta Polskiego
  Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, terapeuta szkoleniowy.
  Współzałożyciel Kujawsko-Pomorskiego Koła Polskiego Towarzystwa Psychoterapii
  Psychoanalitycznej. Psychoterapeutka z 20 letnim doświadczeniem w pracy
  indywidualnej i w placówkach Służby Zdrowia. Zajmuje się problematyką
  bezpłodności, stanami psychosomatyki, traumy.

   

  Wykład odbędzie się na platformie zoom. Informacje o linku do spotkania zostaną wysłane na kilka dni przed wykładem drogą mailową. Prosimy, ze względu na komfort i bezpieczeństwo naszych spotkań, podpisywać się w trakcie spotkania  imieniem i nazwiskiem.

  Dla członków i kandydatów PTPP wstęp wolny. Osoby spoza PTPP – opłata w wysokości 40 zł.

  Zgłoszenia oraz potwierdzenia dokonania płatności prosimy wysyłać na adres: info@ptpp.pl

  Wpłatę wraz z dopiskiem „Wykład otwarty Anny Stęplewskiej-Południak” oraz imieniem i nazwiskiem prosimy przekazywać na konto PTPP: 08 1240 1037 1111 0010 0081 3850 do 21.04.2021.

  Dane do faktury, wraz z numerem NIP prosimy przesłać na adres: faktury@ptpp.pl

  W przypadku rezygnacji na dwa tygodnie przez terminem wykładu, opłata nie podlega zwrotowi.

  Termin zapisów upływa 21.04.2021 r.


  Platforma ZOOM – godz. 20.15

  „Wprowadzenie do psychoanalitycznych teorii wczesnych stanów umysłu”

  Wykład poprowadzi dr Lech Kalita

   

  Wczesne stany umysłu – zwane także stanami pierwotnymi oraz prymitywnymi, a czasami utożsamiane ze stanami psychotycznymi – należą do najbardziej intrygujących, ale i najbardziej skomplikowanych zjawisk, z jakimi zmagają się psychoanalitycznie zorientowani badacze psychiki.

  Wykład stanowi próbę nakreślenia teoretycznego kontekstu, w którym osadzone są poszczególne koncepcje wczesnych stanów umysłu. Autor zaznacza dwa odmienne prądy myśli psychoanalitycznej  – koncepcje akcentujące „intrapsychiczną” wizję rozwoju psychiki (np. brytyjska szkoła relacji z obiektem) oraz idee podkreślające „interpersonalny” wymiar powstawania umysłu (np. amerykańscy relacjoniści). Równolegle autor rozważa dwie perspektywy przyglądania się wczesnym stanom umysłu – „rozwojowy” punkt widzenia, skupiający się na prewerbalnych przeżyciach niemowlęcia, oraz „kliniczny” punkt widzenia, koncentrujący się na reaktywacji wczesnych stanów umysłu w pracy klinicznej, zwłaszcza w przeżyciach psychotycznych.

  dr Lech Kalita – psycholog, certyfikowany superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Założyciel i członek zarządu Centrum Terapii Depresji w Gdyni. Autor publikacji z zakresu psychoterapii, tłumacz literatury specjalistycznej i superwizor instytucji publicznych.

   

  Wykład odbędzie się na platformie zoom. Informacje o linku do spotkania zostaną wysłane na kilka dni przed wykładem drogą mailową. Prosimy, ze względu na komfort i bezpieczeństwo naszych spotkań, podpisywać się w trakcie spotkania z imienia i nazwiska.

  Dla członków i kandydatów PTPP wstęp wolny. Osoby spoza PTPP – opłata w wysokości 40 zł.

  Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: info@ptpp.pl

  Wpłaty prosimy dokonywać do 17.03.2021, a informacje o wpłacie prosimy niezwłocznie przesłać wraz ze zgłoszeniem na adres: faktury@ptpp.pl

  W przypadku rezygnacji na dwa tygodnie przez terminem wykładu, opłata nie podlega zwrotowi.

  Wpłatę wraz z dopiskiem „Wykład otwarty Lecha Kality” oraz imieniem i nazwiskiem prosimy przekazywać na konto PTPP: 08 1240 1037 1111 0010 0081 3850

  Termin zapisów upływa 17.03.2021 r.


  Otwarte wykłady interdyscyplinarne

  Platforma zoom godzina 20.00

  prof. dr hab. Renata Ziemińska

  Niebinarne i wielowarstwowe pojęcie płci

   

  na wykładzie zostanie omówiona  próba zbudowania nowego, niebinarnego i wielowarstwowego pojęcia płci. Przedstawione zostaną też argumenty świadczące przeciwko binarnemu pojęciu płci ukazujące wiele warstw cech płciowych (niekiedy niezgodnych ze sobą), stanowiących kontinuum w każdej warstwie. Pokazane zostanie też zjawisko epistemicznej niesprawiedliwości w odniesieniu do osób interpłciowych i niebinarnych – binarne pojęcie płci jest uproszczeniem, które systematycznie krzywdzi te grupy osób oraz prowadzi do chirurgii normalizacyjnych oraz społecznego napiętnowania. Jest to przemoc symboliczna i fizyczna.

   

  Prof. dr hab. Renata Ziemińska

  profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego w Instytucie Filozofii, kierownik Zakładu Epistemologii, redaktor naczelna kwartalnika filozoficznego „Analiza i Egzystencja”. Prowadzi badania w zakresie epistemologii, historii sceptycyzmu, filozofii feministycznej i teorii płci. Na przecięciu tych dyscyplin interesuje się zjawiskiem epistemicznej niesprawiedliwości. Ostatnio opublikowała książkę „The History of Skepticism” . Była visiting scholar w University of Oxford, University of Leeds  i The University of Chicago.

   

  Dla członków i kandydatów PTPP wykład bezpłatny.

  Osoby spoza PTPP – 30zł. Prosimy osoby spoza PTPP o zgłaszanie do 10.03.2020 chęci swojego uczestnictwa wraz z dowodem wpłaty na adres mailowy info@ptpp.pl z dopiskiem Renata Ziemińska. Dostaną Państwo potwierdzenie zgłoszenia i otrzymają link do platformy zoom na której będzie  się odbywał wykład. Wpłat, również z dopiskiem R. Ziemińska proszę dokonywać na konto PTPP,

  nr konta PKO SA 08 1240 1037 1111 0010 0081 3850


  Platforma ZOOM – godz. 20.15

  „Adagio for Strings i śpiew słowika. Pamięci Esther Bick. O psychoanalizie okołoporodowej”

  Wykład poprowadzi Anna Faber

   

  W referacie jest wspomnienie Pani Tustin:

  Dr Andrzej Gardziel z Krakowa tak wspomina tamte wydarzenia: „Wiosną 1986 odbywałem miesięczny staż w Maudsley Hospital w Londynie pod opieką dr Petera Hobsona. Najważniejszym dla mnie celem tego stażu było poznanie metod psychoterapii dzieci autystycznych. Szczególnie owocne okazało się spotkanie z Frances Tustin, które pozwoliło mi zrozumieć sens psychoanalitycznego podejścia do autyzmu dziecięcego. Frances Tustin zaproponowała mi nawiązanie kontaktu z Didier Houzelem, profesorem psychiatrii dziecięcej i członkiem Paryskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

  Anna Faber, superwizorka i terapeutka treningowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, psychotraumatolog certyfikowana przy Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Monachium. Przez 10 lat współprowadziła pionierski w Polsce projekt opieki okołoporodowej i psychoterapii niemowląt i ich rodziców „Początek w Rodzinie”, realizowany w szpitalu PCK w Gdyni i ambulatorium w Sopocie.

   

  Wykład odbędzie się na platformie zoom. Informacje o linku do spotkania zostaną wysłane na kilka dni przed wykładem drogą mailową. Prosimy, ze względu na komfort i bezpieczeństwo naszych spotkań, podpisywać się w trakcie spotkania z imienia i nazwiska.

  Dla członków i kandydatów PTPP wstęp wolny.
  Osoby spoza PTPP – opłata w wysokości 40 zł.

  Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: info@ptpp.pl

  Wpłaty prosimy dokonywać do 24.02.2021, a informacje o wpłacie prosimy niezwłocznie przesłać wraz ze zgłoszeniem na adres: faktury@ptpp.pl

  W przypadku rezygnacji na dwa tygodnie przez terminem wykładu, opłata nie podlega zwrotowi.

  Wpłatę wraz z dopiskiem „Wykład otwarty Anny Faber” oraz imieniem i nazwiskiem prosimy przekazywać na konto PTPP:
  08 1240 1037 1111 0010 0081 3850

  Termin zapisów upływa 24.02.2021 r.


  Otwarte wykłady interdyscyplinarne

  Platforma zoom godz. 20.00

                  prof. dr hab. Paweł Dybel

  Seksualność i jej losy w psychoanalizie i w feminizmie

  Wykład dotyczy filozoficznego rozumienia zagadnień związanych z seksualnością. Omówione zostanie znaczenie Freudowskich wglądów dotyczących seksualności oraz późniejsze  stanowiska, które zarysowały się  w myśli psychoanalitycznej i feministycznej.  W jaki sposób psychoanalityczne myślenie, szczególnie późna wersja popędów może pomóc opisać współczesne społeczne kontrowersje i wyjaśnić, dlaczego budzą one takie poczucie zagrożenia, a także dyskryminacyjne i przemocowe praktyki?

   

  Prof dr hab. Paweł Dybel

  profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz ISNS UW. Specjalista w dziedzinie psychoanalizy i hermeneutyki, fenomenologii i poststrukturalizmu. Stypendysta m.in Fundacji im. Alexandra von Humboldta, Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji im. Fritza Thyssena. Profesor wizytujący m.in. w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, a także na uniwersytetach w Bremie, Berlinie, Manchester Metropolitan University, University at Buffalo oraz w Goldsmith College w Londynie. Autor wielu pozycji książkowych, wśród nich  „Zagadka »drugiej płci«. Spory wokół różnicy seksualnej w psychoanalizie i w feminizmie (2006)

  Dla członków i kandydatów PTPP wykład bezpłatny.

  Osoby spoza PTPP – 30zł. Prosimy osoby spoza PTPP o zgłaszanie do 17.02.2020 chęci swojego uczestnictwa wraz z dowodem wpłaty na adres mailowy info@ptpp.pl z dopiskiem Paweł Dybel. Dostaną Państwo potwierdzenie zgłoszenia i otrzymają link do platformy zoom na której będzie  się odbywał wykład. Wpłat, również z dopiskiem P. Dybel proszę dokonywać na konto PTPP,

  nr. konta PKO SA 08 1240 1037 1111 0010 0081 3850


  Platforma ZOOM – godz. 20.15

  „Perwersyjna pamięć o zagładzie – mechanizmy obronne polskiego świadka”

  Wykład poprowadzi dr Jan Borowicz


 • 2020Open or Close

  PTPP Warszawa

  „Ciąża i psychoza – obcy na nieznanym lądzie”

  Prowadzi Daria Dembińska-Krajewska


  PTPP Warszawa

  „O znaczeniu zmysłów w relacji analitycznej”

  Prowadzi Bartosz Puk

  UWAGA: wykład zostanie wygłoszony w innym terminie.


  PTPP Warszawa

  „Symbolizacja a konstrukcja naszego świata wewnętrznego”

  Iwona Rachuna-Woźniak

  UWAGA:
  wykład zostanie wygłoszony w innym terminie


  PTPP Warszawa

  „Klasyfikacje zaburzeń psychicznych DSM-5, ICD-10 (ICD-11), a psychoanalityczna praktyka kliniczna”

  Prowadzi Małgorzata Tartas


  PTPP Warszawa

  Wykład dotyczący zagadnień związanych z kończeniem analizy/terapii psychoanalitycznej „Ends, Endings and Beginnings”

  Wykład poprowadzi Ken Robinson.

  Wykład odbędzie się w Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 97 ul. Czerniakowska 178A 00-440 Warszawa.


 • 2019Open or Close

  PTPP Warszawa

  „Kompleks Dafne, zespół Haveloch-Ellisa i panseksualizm, czyli seksuologiczne aspekty w psychoanalitycznej psychoterapii indywidualnej i par.”

  Prowadzi Izabela Turbaczewska-Brakoniecka


  PTPP Warszawa

  „Totalitarny stan umysłu jako źródło wytchnienia. O czym mówią mieszkańcy Miastka.”

  Prowadzi Małgorzata Ojrzyńska


  PTPP Poznań

  „Proces kontenerowania w rozwoju i w leczeniu”


  PTPP Warszawa

  „The dread of falling and dissolving – further thoughts”

  Prowadzi Alina Schellekes

  O miejscu wykładu poinformujemy wkrótce.


  PTPP Warszawa

  Wykład otwarty PTPP z Michałem Łapińskim

   

  Wykład otwarty PTPP

  28.06.2019 o godzinie 20 15 w siedzibie PTPP ul. Złota 9/8

  Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej zaprasza na wykład otwarty – wywiad z Michałem Łapińskim, który poprowadzi Marzena Witkowska. Podczas spotkania Małgorzata Chojnowska Prezes PTPP wręczy Michałowi Łapińskiemu honorowy certyfikat PTPP. Po wykładzie zapraszamy na lampkę wina.

  Wstęp wolny.

  Dr Michał Łapiński jest psychoanalitykiem szkoleniowym Australijskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Jest członkiem International Psychoanalytical Association, European Psychoanalytical Federation oraz Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists. Pochodzi z Warszawy, gdzie był związany z Ośrodkiem Psychoterapii Nerwic w Rasztowie, którym kierował przez szereg lat przed wyjazdem z Polski w 1983 r. Po zamieszkaniu w Melbourne w 1985 r. był wieloletnim dyrektorem szkoleniowego i konsultacyjnego Ośrodka Psychoterapii, a później jako profesor w Monash University w Melbourne prowadził podyplomowy kurs Master of Psychoanalytic Studies. Prywatną praktykę psychoanalityczną prowadzi od ponad 40 lat, ostatnio w ograniczonym wymiarze. Nadal prowadzi superwizje indywidualne i grupowe, jak również seminaria i warsztaty. Dr Łapiński redagował Psychoanalysis Downunder, publikację internetową Australijskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Wygłosił szereg prezentacji naukowych i klinicznych w Australii i za granicą, m.in w Polsce i na konferencjach EFP. Publikował artykuły i recenzje książek. Jest szczególnie zainteresowany pracami Biona i jego kontynuatorów. Prowadził zajęcia na ten temat, zarówno w Australii, jak i w Polsce. Przyczynił się do tłumaczeń prac Biona, które wydała w Polsce Oficyna Ingenium, jako redaktor merytoryczny i autor obszernych wstępów.

   

   


  PTPP Warszawa

  „Przemoc i nadużycia w psychoterapii”

  Wykład Iwony Wyczańskiej został odwołany.


  PTPP Warszawa

  „Relacja terapeutyczna jako baza do eksplorowania zniszczonego świata. Praca z pacjentką z rodziny zastępczej”

  Prowadzi Aleksandra Bachórz

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  “Finding health in disturbance” – “Odnajdywanie zdrowia w zaburzeniu”

  PTPP zaprasza na wykład otwarty Kena Robinsona pt. “Finding health in disturbance”, w roboczym tłumaczeniu “Odnajdywanie zdrowia w zaburzeniu”.

  Wykład odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 20.15

  w domu innowacji społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy III piętro. Będzie prawdopodobnie transmitowany.

  Tekst i dyskusja będą tłumaczone.

   

  Koszt udziału: 30 zł dla członków PTPP, 40 zł dla pozostałych osób. Udział w transmisji wykładu jest bezpłatny.

  Po rachunki prosimy zgłaszać się po wykładzie do sekretariatu : info@ptpp.pl

   

  Prof. Ken Robinson jest psychoanalitykiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego i analitykiem szkoleniowym w zakresie psychoterapii psychoanalitycznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest członkiem honorowym PTPP. Wielokrotnie był w Polsce, i pracował z grupami seminaryjnymi.

  Pisze i wykłada na temat istoty oddziaływań terapeutycznych, pracy z regresją i traumą. Jest między innymi autorem wprowadzenia do pierwszego z dwunastu tomów ‘Dzieł zebranych” Winnicotta.


  PTPP Warszawa

  „Podróż we dwoje. Analiza prenatalnego przywiązania” wykład dr Helgi Blazy


  PTPP Warszawa

  „Emocjonalność jako szaleństwo innego – praca z pacjentem wycofanym schizoidalnie”

  Prowadzi Jacek Mądry

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Inwersja aparatu psychicznego, czyli szwami do góry”

  Prowadzi Dorota Komuda-Augustyn

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Zaburzenia tożsamości płciowej z perspektywy psychoterapii psychoanalitycznej”

  Prowadzi Małgorzata Chojnowska

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


 • 2018Open or Close

  PTPP Warszawa

  Problematyka tożsamości w opowiadaniu „Rycerz nieistniejący” Italo Calvino

  Prowadzi Marzena Witkowska

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.

  Uczestników wykładu prosimy o przeczytanie opowiadania: Italo Calvino „Rycerz nieistniejący”
  link do pdf
  http://www.magdalipiec.pl/wp-content/uploads/2012/12/Calvino-Italo-Rycerz-nieistniej%C4%85cy.pdf


  PTPP Warszawa

  „Post-bionowska teoria pola w ujęciu grupy psychoanalityków z Pavii (A. Ferro, G. Civitatese)”

  Prowadzi Magdalena Jusińska

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  Ośrodek Psychoterapii i Myśli Psychoanalitycznej

  Wielkopolsko-Lubuskie Koło PTPP

  „Patologiczna organizacja osobowości-psychiczny azyl czy chroniczna katastrofa”


  PTPP Warszawa

  „Widzenie życia takim, jakie ono jest” – przyjemność i rzeczywistość w rozwoju psychicznym i w psychoterapii.

  Prowadzi Danuta Golec

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Etos analityczny, ideał ego i przeciwprzeniesienie”

  Prowadzi Maciej Musiał

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Czy możliwa jest psychoanalityczna psychoterapia pary?”

  Prowadzi Jarosław Serdakowski.

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  Problematyka tożsamości w opowiadaniach Italo Calvino – „Rycerz nieistniejący”

  Prowadzi Marzena Witkowska.

  Uwaga!    Termin wykładu uległ zmianie.   Wykład odbędzie się  30 listopada 2018


  PTPP Warszawa,
  Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

  „’Too little and too lately known’: Mourning the unknowable” – „Za mało i za późno – żałoba po niepoznawalnym”.

  Prowadzi Profesor Ken Robinson

  Wykład odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 20.15
  w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie, ul. Czerniakowska 178A.

  Wykład i dyskusja będą tłumaczone z języka angielskiego.

  Koszt udziału w wykładzie wynosi 25 zł dla członków PTPP i 35 zł dla osób nie będących w PTPP.
  Zapisy prowadzi sekretariat PTPP info@ptpp.pl
  Prosimy o wpłaty na konto PTPP z dopiskiem „wykład K.R.”
  08 1240 1037 1111 0010 0081 3850

  Profesor Ken Robinson jest psychoanalitykiem prowadzącym prywatną praktykę w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Jest profesorem psychoanalizy na Uniwersytecie Northumbria i prowadzi tam studium doktoranckie z psychoanalizy i psychoterapii psychoanalitycznej.
  Prowadzi seminaria, wykłada i superwizuje w Wlk. Brytanii i w wielu miejscach w Europie. Wydaje książki dotyczące historii psychoanalizy oraz istoty oddziaływania terapeutycznego. Pisał o Freudzie, Ferenczim, Marion Milner i Winnicottcie.
  Do Polski przyjeżdża od 2010 roku, regularnie prowadzi seminaria teoretyczne i kliniczne dla naszego Towarzystwa. Od 2017 roku jest członkiem honorowym PTPP.

   


  PTPP Warszawa

  „Nadużycie seksualne – pęknięcia duszy”

  Prowadzi Iwona Rachuna-Woźniak.

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Emocjonalność jako szaleństwo innego – praca z pacjentem wycofanym schizoidalnie”

  Prowadzi Jacek Mądry

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP. Psychoanaliza na Śląsku

  „Nieświadomość fotografii”

  Prowadzi Kinga Prochownik.

  Sobotnie spotkania z psychoanalizą na Śląsku - Pani KP.001


  PTPP Warszawa

  „Przeciwprzeniesienie wobec wyzwań rozwojowych w adolescencji”

  Prowadzi Marcin Wiśniewski.

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


 • 2017Open or Close

  Sobotnie spotkania z psychoanalizą na Śląsku

  „Różne oblicza superego, ujęcie teoretyczne i kliniczne”

  Wykład prowadzi Agnieszka Myśliwiec-Ferduła.

  AMF - plakat.001


  PTPP Warszawa

  „Kiedy psychoanaliza spotyka neuronauki – (nie)bezpieczne połączenie czy otwarty dialog?”

  Prowadzi Krystyna Geller.

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Lustro, w które nie można zajrzeć” O wczesnych fazach rozwoju emocjonalnego wg Winnicotta i opowiadaniach Ingeborg Bachmann.

  Prowadzi Danuta Golec.

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Współczesny analityk w pracy – przypadek pana G.”

  Prowadzi Krzysztof Srebrny.

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa.

  „Różne oblicza superego, ujęcie teoretyczne i kliniczne”

  Prowadzi Agnieszka Myśliwiec-Ferduła.

  Wykład odbędzie się w siedzibie PTPP o godzinie 20.15.


  PTPP Warszawa

  „Narcyzm twórczy i narcyzm destrukcyjny: wyzwanie dla poczucia własnej wartości, tożsamości i podejmowanych ról w podeszłym wieku.”

  Prowadzi Profesor Ken Robinson.

  Profesor Ken Robinson jest psychoanalitykiem prowadzącym prywatną praktykę w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Prowadzi seminaria, wykłada i superwizuje w Wlk Brytanii i w wielu miejscach w Europie. Wydaje książki dotyczące historii psychoanalizy w Wlk. Brytanii, istoty oddziaływania terapeutycznego. Pisał o Freudzie, Ferenczim, Marion Milner i Winnicottcie.

  Do Polski przyjeżdża od 2010 roku, regularnie prowadzi seminaria teoretyczne i kliniczne dla naszego Towarzystwa.

  Wykład będzie tłumaczony, odbędzie się w siedzibie SWPS w Auli N 311, III piętro, prawa strona budynku
  ul. Chodakowska 19/31, o godzinie 20.30
  .


  PTPP Warszawa

  „Ewolucja myślenia konkretnego do symbolicznego – wybrane aspekty pracy klinicznej z panią A.”

  Prowadzi Stefania Czerniecka-Tomkowiak.


 • 2016Open or Close

  PTPP Warszawa

  Wykład Franco De Masi – „Następstwa traumy emocjonalnej. Praca z trudnymi pacjentami.”

  Wykład odbędzie się 3 grudnia (sobota) o godzinie 19, w Domu Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25 (III piętro, Dom Innowacji Społecznych).

  Transmisja w Gdańsku- Instytut Psychologii UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, sala s.203.

  Koszt uczestnictwa w wykładzie to 30 zł dla członków i kandydatów PTPP oraz 40 zł dla pozostałych osób.


  PTPP Warszawa

  „Klasyfikacja zaburzeń ICD X i DSM V a praktyka kliniczna w psychoterapii psychoanalitycznej”

  Prowadzi Małgorzata Tartas.


  Sobotnie spotkania z psychoanalizą na Śląsku

  „O stawaniu się autorytetem – czynniki uniwersalne. Opis analizy chłopca w wieku 10-14 lat”

  sobotnie-spotkania-z-psychoanaliza%cc%a8-na-sla%cc%a8sku-pan-robert-sadowski-12-11-2016


  DKNPP

  „Współczesny psychoanalityk w pracy. Przypadek pana G.”

  Prowadzi Krzysztof Srebrny.


  PTPP Warszawa

  Psychoanaliza dla początkujących

  Prowadzi Piotr Dworczyk


  PTPP Warszawa

  Wykłady otwarte

  plakat wyk.otw. 09-12.2016jpg


  PTPP Warszawa

  „O stawaniu się psychoanalitykiem”

  Prowadzi Justyna Zalewska-Drzeżdżon.


  PTPP Warszawa

  „Świat mikrobów. Od obron autystycznych do sytuacji obiektualnej”

  Prowadzi Małgorzata Szmalec.

  wykB.otw.2016.1jpg


  Sobotnie spotkania z psychoanalizą na Śląsku

  „Współczesny psychoanalityk w pracy. Przypadek pana G.”

  FB_IMG_1463571613314


  Małopolski Oddział PTPP.

  „Odkrywanie zapomnianego – praca z międzypokoleniowym przekazem traumy.”

  Prowadzi Ewa Sobczak

  Koszt udziału:

  studenci, terapeuci, osoby szkolące się – 20 zł, członkowie PTPP – bezpłatnie

  Wykład odbędzie się o godzinie 11.00 na ul. Mostowej 2/13 w Krakowie.

  Prosimy o potwierdzenie przybycia do 19 maja.

  Email:  krakowskioddzial@ptpp.pl


  PTPP Warszawa

  „Praca z traumą na poziomie pustki”

  Prowadzi prof. Ken Robinson.

  UWAGA! Zmiana miejsca wykładu.

  Wykład odbędzie się w siedzibie Krytyki Politycznej ul. Foksal 16, II piętro, o godzinie 20.15.


  PTPP. Psychoanaliza na Śląsku.

   

  „Problemy w pracy z agresywnym dzieckiem”

  Prowadzi: dr Milena Gracka-Tomaszewska

  Wykład odbędzie się na Wydziale Teologii UŚ w Katowicach, ul. Jordana 18, w sali nr 401, o godzinie 11.30.

  Wstęp 10 zł.


  PTPP Warszawa

  „Podwieczorek u Zwariowanego Kapelusznika – kilka refleksji wokół czasu, czyli o teraźniejszości, przeszłości i przyszłości w terapii psychoanalitycznej”

  Prowadzi Anna Gąsiorowska-Krawczyk

  wykB.otw.2016.1jpg


  PTPP Warszawa

  „Bliźniak w terapii”

  Prowadzi Marzena Witkowska

  UWAGA

  Wykład otwarty 15 stycznia został odwołany.
  Wykład został przekształcony w zebranie kliniczne, przeznaczone tylko dla członków zwyczajnych PTPP.
  Odbędzie się ono 10 czerwca 2016 r.


 • 2015Open or Close

  PTPP. Psychoanaliza na Śląsku

  „O niezdolności bycia – praca z pacjentem narcystycznym”

  Sobotnie spotkania z psychoanalizą na Śląsku - Pani Ewa SACIŁOWSKA - GĄSIOR (1)


  WYŁAD ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY

  „Zagłębienie między ścianą a łóżkiem – praca z pacjentem narcystycznym”

  Prowadzi: Agnieszka Humięcka

  UWAGA:
  wykład został przełożony, o nowym terminie będziemy informować


  PTPP Warszawa

  „Siblings: Envy and Rivalry, Coexistence and Concern” (Rodzeństwo: zawiść i rywalizacja, współistnienie i troska”)

  Szanowni Państwo,
  Z radością zapraszamy 4 grudnia o 20.15 do siedziby PTPP na promocję książki „Siblings: Envy and Rivalry, Coexistence and Concern” (Rodzeństwo: zawiść i rywalizacja, współistnienie i troska”), wydanej w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Karnac w ramach serii prezentującej teksty z konferencji EFPP. Nasza książka zawiera wybrane teksty wystąpień z konferencji EFPP/PTPP, która miała miejsce w Krakowie w 2011 roku i była poświęcona problematyce rodzeństwa w psychoanalizie. Jest zbiorem dwudziestu wystąpień, w tym pięciu polskich autorów:
  Ewy Bąk,
  Anny Faber,
  Lecha Kality,
  Joanny Skowrońskiej,
  Agnieszki Topolewskiej.
  Anna Faber, Lech Kalita i Agnieszka Topolewska są terapeutami analitycznymi i członkami zwyczajnymi PTPP. Ewa Bąk i Joanna Skowrońska są analityczkami grupowymi i terapeutkami Instytutu Analizy Grupowej Rasztów.
  Promocja książki będzie połączona z krótkimi wystąpieniami omawiającymi współczesne podejście do tematyki rodzeństwa w psychoanalizie przygotowanymi przez redaktorki książki, polscy autorzy opowiedzą o swoich tekstach. Chętnie podzielimy się też naszym doświadczeniem związanym z redagowaniem naukowej książki z dziedziny psychoanalizy.
  Na miejscu będzie możliwość zakupienia książek. Zapraszamy!

  Zespół redakcyjny w składzie:
  Beata Maciejewska-Sobczak
  Katarzyna Skrzypek
  Zuzanna Stadnicka-Dmitriew


  PTPP. Psychoanaliza na Śląsku

  „Czas w psychoanalizie”

  Prowadzi Michał Gąsior.

  SSPS - Michał Gąsior


  PTPP Warszawa

  „Raj utracony – w poszukiwaniu transcendencji”

  Prowadzi Iwona Wyczańska


  PTPP Warszawa

  plakat wyk.otw.2015


  PTPP Warszawa

  „Czy psychoterapie psychoanalityczne są skuteczne?”

  Prowadzi Lech Kalita.

  Uwaga: wykład odbędzie się wyjątkowo w sobotę o godzinie 13.00.


  PTPP Warszawa

  „Wprowadzenie do teorii Lacana.”

  Prowadzi Maria Nowak.


  PTPP Warszawa

  „Anoreksja czyli o popędzie życia i popędzie śmierci – perspektywa neuropsychoanalizy.”

  Prowadzi Dr Cezary Żechowski.


  Mazowiecko-Świętokrzyskie Koło Naukowe PTPP, Radom

  Milena Gracka-Tomaszewska „Problemy w pracy terapeutycznej z agresywnym dzieckiem”

  0001


  PTPP Warszawa

  „Przerwana ciągłość – międzypokoleniowy przekaz traumy przesiedlenia.”

  Prowadzi Ewa Sobczak

  Uwaga – zmiana terminu!


  PTPP Warszawa

  „Nieobecni ojcowie – ujęcie psychoanalityczne.”

  Prowadzi Izabela Budniak – psycholog, psychoterapeuta szkoleniowy i superwizor psychoterapii psychoanalitycznej Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, psychoterapeuta i superwizor PTPsychologicznego, posiada wieloletnie doświadczenie kliniczne w pracy z dorosłymi i rodzinami w publicznej służbie zdrowia i praktyce prywatnej.


  PTPP Warszawa

  „Working with regression” – „Pracując z regresją”

  Prowadzi Ken Robinson

  Profesor Ken Robinson jest psychoanalitykiem prowadzącym prywatną praktykę w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem BPS, przez wiele lat był honorowym Archiwistą Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Jest przewodniczącym szkolenia NEAPP – psychoterapeutów psychoanalitycznych północnej Anglii. Jest profesorem psychoanalizy na Uniwersytecie Northumbria i prowadzi tam studium doktoranckie z psychoanalizy i psychoterapii psychoanalitycznej. Jest analitykiem treningowym dla NEAPP i ACP (Association for Child Psychoanalysis) dla osób pracujących z dorosłymi, adolescentami i dziećmi.
  Prowadzi seminaria, wykłada i superwizuje w Wlk Brytanii i w wielu miejscach w Europie. Wydaje książki dotyczące historii psychoanalizy w Wlk. Brytanii, istoty oddziaływania  terapeutycznego. Pisał o Freudzie, Ferenczim, Marion Milner  i Winnicottcie. Obecnie pracuje nad dwiema książkami – jedna omawia tragedie Szekspira z psychoanalitycznego punktu widzenia, druga dotyczy centralnych klinicznych koncepcji Freuda. Jest szczególnie zainteresowany perspektywą rozwojową w spojrzeniu na człowieka.
  Do Polski przyjeżdża od 2010 roku, regularnie prowadzi seminaria teoretyczne i kliniczne.
  W PTPP wygłosi wykład pt. Working with regression – Pracując z regresją.
  Wykład będzie tłumaczony, odbędzie się 20 marca o godzinie 20.15


  PTPP Warszawa

  „Identyfikacja projekcyjna w polu intersubiektywnym. O rozpoznawaniu i rozumieniu niewypowiedzianego.”

  Prowadzi Ewa Drążkowska-Zielińska.


  PTPP Warszawa

  Profesor dr hab. Katarzyna Schier – „Dzieci opiekunami rodziców czyli o odwróceniu porządku świata.”

  Profesor dr hab. Katarzyna Schier – psycholog, psychoanalityk szkoleniowy, psychoterapeuta i superwizor psychoterapii psychoanalitycznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Pracuje z dorosłymi i dziećmi. Od wielu lat łączy pracę kliniczną z aktywnością naukowo-dydaktyczną na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.


  PTPP Warszawa

  „Przezwyciężanie przeznaczenia. Analiza pacjenta z historią nadużycia.”

  Prowadzi Małgorzata Sadowska.


 • 2014Open or Close

  PTPP Warszawa

  Grażyna Wyszyńska – „Rodzina wobec przemocy”

  Grażyna Wyszyńska – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta PTPsychiatrycznego, superwizor PTPsychologicznego, psychoterapeuta psychoanalityczny IPP, II stopień specjalizacji z psychologii klinicznej człowieka dorosłego, wieloletni szef psychiatrycznego oddziału dziecięcego (OTDwŚ) w Warszawie, gdzie stosowano psychoanalityczną terapię rodzin i par, pracuje z dorosłymi, parami i rodzinami.


  PTPP Warszawa

  „Wzajemna regresja jako element relacji psychoterapeutycznej”

  Prowadzą Ewa Drążkowska-Zielińska, Jarosław Zieliński


  PTPP Warszawa

  Jeanne Magagna – „Powitanie gestów”

  Podczas wykładu przedstawiona będzie praca autorki z małymi dziećmi, które mając doświadczenie licznych deprywacji, cierpiały z powodu różnych psychosomatycznych problemów.

  Jeanne Magagna – jest psychoterapeutką psychoanalityczną pracującą z dziećmi, rodzinami i dorosłymi, uzyskała doktorat w dziedzinie psychoterapii University of East London i Tavistock Clinic. Jest doświadczonym i cenionym nauczycielem.

  Więcej informacji


  PTPP Warszawa

  „Bowaryzm. Fałszywe kobiece światy jako obrona przed życiem.”

  Prowadzi Anna Mączyńska-Adamczyk


  Ewa Głód „Terapia adolescenta”

  Ewa Głód – jest psychoanalitykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, psychoterapeutą szkoleniowym i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej Sekcji Psychoterapii Dorosłych oraz Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży, pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.


  Cezary Żechowski „Teoria popędów w ujęciu neuropsychoanalizy”

  Cezary Żechowski – jest psychiatrą, psychoterapeutą szkoleniowym i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej Sekcji Psychoterapii Dorosłych oraz Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży.


  Beata Maciejewska „Fenomeny u pacjentów neurotycznych – autystyczne otorbienie, enklawa, fantom, wewnętrzna krypta.”


 • 2013Open or Close

  Marzena Kaim „Praca z rodzicami dzieci i młodzieży w okresie rozpoczynania terapii”

  Marzena Kaim – jest psychoanalitykiem szkoleniowym, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, psychoterapeutą szkoleniowym i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej Sekcji Psychoterapii Dorosłych oraz Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży, pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.


  Michał Gąsior „Czas, czasowość i tempo w psychoterapii psychoanalitycznej”


  Małgorzata Sadowska – „O sposobach radzenia sobie z utratą na przykładzie pracy z dwoma pacjentami dziecięcymi”

  Małgorzata Sadowska jest terapeutą szkoleniowym i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, terapeutą i superwizorem terapii dzieci i młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.


  Katarzyna Skrzypek „Rodzeństwo w psychoanalizie”


  Anna Dyduch-Maroszek – „Nieświadomy międzypokoleniowy przekaz traumy”

  Anna Dyduch-Maroszek jest psychologiem, psychoterapeutą szkoleniowym i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Jest założycielką i prezesem „Pro-Mama – Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Wczesnej Relacji z Dzieckiem”. Pracuje z dorosłymi.


  Bartosz Puk „O czterech znaczących aspektach psychoterapii psychoanalitycznej”


  Alicja Bobowska „Zaburzenia obrazu ciała, dysmorfie, anoreksja, bulimia”

  Alicja Bobowska jest psychoanalitykiem szkoleniowym i członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.


  Ewa Saciłowska-Gąsior „O niezdolności do bycia u pacjenta narcystycznego”


 • 2012Open or Close

  Cezary Żechowski „Teoria przywiązania a psychoanaliza”

  Cezary Żechowski jest doktorem nauk medycznych, psychiatrą i psychoterapeutą psychoanalitycznym dzieci i młodzieży, superwizorem i terapeutą szkoleniowym PTPP i IPP oraz członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalizy Rodzin i Par oraz Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychoanalitycznego. W latach1994-2010 pracował w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Aktualnie jest adiunktem w Katedrze Psychologii Klinicznej UKSW. Jest założycielem Instytutu Badań nad Więzią i Relacjami Społecznymi „Klinika”. Wykładał na UW, UJ, SWPS.


  Katie Lewis „Odcienie agresji: perspektywa rozwojowa”

  Katie Lewis jest brytyjską psychoterapeutką psychoanalityczną dzieci i młodzieży. Pracuje w ośrodku dla dzieci i młodzieży w Newcastle. Zajmuje się również szkoleniem w zakresie psychoterapii psychoanalitycznej. Jest członkiem ACP (Association of Child Psychotherapists). Przyjeżdża regularnie do Polski wraz ze swoim mężem Kenem Robinsonem, który prowadzi cykliczne seminarium w PTPP.


  Zofia Czepulonis-Panasiuk „Psychoanalityczna perspektywa adopcji”

  Zofia Czepulonis-Panasiuk jest psychoanalitykiem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz terapeutą szkoleniowym i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Pracuje zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi.


  Tomasz Kudelski „Konsultacja pacjenta adolescentnego – poszukiwanie przestrzeni do myślenia”

  Tomasz Kudelski jest psychologiem, psychoanalitykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, terapeutą i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz analitykiem i superwizorem analitycznej terapii grupowej, członkiem Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą


  Milena Gracka-Tomaszewska „Problemy w pracy z agresywnym dzieckiem”

  Milena Gracka-Tomaszewska jest adiunktem w Katedrze Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii UW. Jest terapeutą szkoleniowym i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej Sekcji Psychoterapii Dorosłych oraz Sekcji Psychoterapii Dzieci i Młodzieży. Pracuje z dorosłymi i dziećmi.


 • 2011Open or Close

  Katarzyna Schier „Osobowość dzieci i osobowość ich rodziców – perspektywa psychoanalityczna”

  Katarzyna Schier jest psychologiem, psychoanalitykiem i psychoterapeutą psychoanalitycznym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi i dziećmi. Od wielu lat łączy pracę kliniczną z pracą na Wydziale Psychologii UW. Jest profesorem w Katedrze Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny