Interpretacja musi pozostawić pacjentowi
przestrzeń na to, żeby sam był sobą zaskoczony (…)
i zaczął sam dla siebie zauważać kim jest

Michael Parsons

KINO A PSYCHOANALIZA

Projekcje filmowe odbywają się raz w miesiącu w krakowskim kinie Mikro. Opiekę merytoryczną nad cyklem sprawują Milena Kuźdub oraz Ewa Kwaśny.

Jest to wieloletnie już przedsięwzięcie krakowskiego środowiska psychoterapeutów psychoanalitycznych zapoczątkowane z inicjatywy Krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej. Opiekunami cyklu na początku byli Bartosz Puk (psychoanalityk) i Maciej Fortuna (filmoznawca), miłośnicy kina i rozmawiania.  Inicjatywa miała na celu połączenie myśli psychoanalitycznej ze sztuką filmową w żywej dyskusji wokół  tego co właśnie zostało obejrzane. Pierwsze pokazy filmowe odbywały się w 2006r w siedzibie Krakowskiej Szkoły, od roku 2009 projekcje odbywają się w Kinie Studyjnym MIKRO. Od stycznia 2015 pieczę nad prowadzeniem cyklu przejęło Krakowskie Koło PTPP, w grudniu 2015r przekształcone  w Małopolski Oddział PTPP.  Wraz ze zmianą opiekunów cyklu nastąpiło przesunięcie comiesięcznych seansów z wtorkowych wieczorów na niedzielne seanse w samo południe.

Cykl Kino a Psychoanaliza zakorzenił się w Krakowie. Stał się rozpoznawalnym wydarzeniem, zarówno dla osób „z branży”, jak i tych którzy po prostu lubią kino i chcą patrzeć głębiej, znajdować znaczenia słów, nazywać niewymówione. W dyskusji osoby te mogą zastanawiać się nad znaczeniem tego co przytrafia się bohaterom opowiadanych historii. Uczestnicy czasem odnoszą  je do  własnych doświadczeń. Zawsze następuje próba połączenia ukrytych w postaciach emocji, wewnętrznego świata, przeżyć, z tym co dzieje się wokół nich, w otaczającej ich rzeczywistości zewnętrznej, świecie osadzonym w jakichś realiach czasowych, historycznych, czy politycznych i zrozumienia jak te dwie rzeczywistości przenikają się i wpływają na siebie wzajemnie.

Dyskusje podczas kolejnych spotkań prowadzą zapraszani goście, psychoanalitycy, psychoterapeuci psychoanalityczni. Częstymi gośćmi są: Edyta Biernacka, Bartosz Puk, Władysław Banaś. Nieprzerwanie od początków projektu towarzyszy im filmoznawca Maciej Fortuna.

W nowej edycji cyklu wprowadzona została innowacja – kilka razy do roku do dyskusji zapraszany jest trzeci rozmówca. Są to eksperci związani z tematyką filmu, obszarem geograficznym czy kulturowym jakiego dotyka treść.

Dobór filmów dokonywany jest z nadzieją, że coś zaciekawi, przykuje uwagę, zainspiruje. Czasem decydujemy się na „głośny” tytuł a kiedy indziej na niszową produkcję. Reszta jest kwestią przypadku….


Archiwum projekcji