Wykład poprowadzi Małgorzata Chojnowska

 

Odbędzie się on o godzinie 11.30 w obecności studentów PSP w Poznaniu  i będzie dostępny na platformie ZOOM dla osób zainteresowanych.

 

Psychoterapia osób w podeszłym wieku, a więc zbliżających się do śmierci, uruchamia różnorodne lęki. Lęki te dotyczą zarówno tego, co psychoterapia może przynieść pacjentowi, jak i tego, co może uruchomić w terapeucie. Boimy się, że zabierając pacjentowi jego obrony narazimy go na rozpacz i poczucie beznadziejności w oczekiwaniu na śmierć.

Kontakt z osobą starszą budzi również nasze lęki przed utratą bliskich, własnym zniedołężnieniem, upokarzającą zależnością od innych, w bolesny sposób konfrontuje nas z bezwzględnością życia, które ostatecznie prowadzić musi do śmierci.

Pojawiają się więc pytania o to, czy psychoterapia w ostatnim okresie życia może być w jakikolwiek sposób pomocna, a jeśli tak, to w jaki. Pojawia się też pytanie bardziej uniwersalne: czy jest w ogóle możliwe pogodzenie się z utratą bliskich, utratą zdrowia, witalności, możliwości zawodowych, wreszcie z własną śmiertelnością?

Na podstawie półrocznej pracy terapeutycznej z grupą osób z Domu Pomocy Społecznej, opisuję jak uporządkowanie i zintegrowanie własnej historii, oraz powierzenie jej innym, może zaowocować ustąpieniem niektórych objawów demencji i lepszym kontaktem ze sobą i z innymi.