Home
Aktualności
Informacje z posiedzenia grupy parlamentarnej do spraw ustawy o zawodzie psychoterapeuty z 4 lipca 2023r.

Informacje z posiedzenia grupy parlamentarnej do spraw ustawy o zawodzie psychoterapeuty z 4 lipca 2023r.

Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy

W ostatni wtorek 4 lipca Prezes Anna Nowalińska – Samson i Delegatka PTPP Anna Grzelka uczestniczyły w zaplanowanym posiedzeniu grupy parlamentarnej ds ustawy o zawodzie psychoterapeuty. Podczas spotkania, w którym uczestniczyły również inne stowarzyszenia psychoterapeutyczne, z którymi współpracujemy, dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Zdrowia przemyciło do ustawy o niektórych zawodach medycznych legalną definicję psychoterapii. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie. Biuro Legislacyjne Senatu wydało opinię, w myśl której tryb procedowania wyżej wymienionych przepisów nie jest zgodny z konstytucją. Nie byliśmy świadomi wcześniej, że takie zmiany są planowane. Zawód psychoterapeuty nie jest wymieniany w tej ustawie (Art. .1.1 pkt 1.a-p) , a pojawia się w art. 87, 106 oraz 108, które określają, kto może być psychoterapeutą oraz definiują psychoterapię.

Podczas zebrania Zespołu Parlamentarnego mecenas Liwiusz Laska zwrócił uwagę, że wprowadzana definicja obejmie również rynek prywatny. Jeśli przepisy zostaną uchwalone w tym kształcie może oznaczać to, że wszyscy psychoterapeuci, którzy nie posiadają certyfikatu, nie posiadają wykształcenia bazowego nie będą mogli wykonywać swojej pracy.

Stowarzyszenia, z którymi współpracujemy podjęły prace nad ustosunkowaniem się do tej nowelizacji. Termin jest bardzo krótki, ostatnie posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 27 lipca i jeżeli Sejm to uchwali, ustawa trafi do Prezydenta. Jeżeli Prezydent ją podpisze to wszystkie przepisy bedą obowiązywać miesiąc po podpisaniu.

Jeśli brzmienie przepisu się nie zmieni to np. osoba, która ubiega się o uzyskanie certyfikatu będzie musiała spełnić łącznie kilka warunków – posiadać określone wykształcenie bazowe, posiadać status osoby w trakcie szkolenia podyplomowego w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia oraz posiadać zaświadczenie od pracodawcy o pracy pod nadzorem osoby posiadającej certyfikat psychoterapeuty lub specjalisty w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, lub specjalisty w dziedzinie psychoterapii.

Zgodnie z opinią mecenasa definicja legalna ma dotyczyć również rynku prywatnego, to trudno powiedzieć jaki będzie status osoby prowadzącej psychoterapię w ramach prywatnej praktyki. Liczymy, że podczas prac w Senacie uda nam się zwrócić uwagę na to i wiele innych ryzyk związanych z nowelizacją.

Jako Zarząd podejmujemy wszelkie wysiłki aby zmienić zaistniałą sytuację. Apelujemy do wszystkich naszych członków o nagłaśnianie tej sytuacji oraz dialog w środowisku przekazujący negatywne konsekwencje planowanych zmian. Będziemy Państwa informować co do dalszego przebiegu sprawy.

W linku poniżej projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu:

https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3183_u.htm

W imieniu Zarządu i Delegatki Anny Grzelki

Izabela Trybus

Skip to content